Wkładki do drzwi wejściowych – rodzaje

Drzwi wejściowe stanowią zaporę, która oddziela mieszkanie lub dom od świata zewnętrznego, zapewniając ochronę przed włamywaczami. Żeby były w stanie spełniać swoje zadanie, muszą jednak być wyposażone w zamek z odpowiednią wkładką antywłamaniową. Przekonajmy się, jakie są rodzaje wkładek i czym się kierować przy ich wyborze.

Wkładki do zamków wpuszczanych i nawierzchniowych

Podstawowe rozróżnienie między wkładkami stanowi podział na wkładki przeznaczone do zamków wpuszczanych, które są montowane w skrzydle w postaci kasety oraz do zamków nawierzchniowych, które instaluje się na wewnętrznej powierzchni skrzydła. W pierwszym przypadku dostępne są wkładki na klucze piórowe, które nadają się jednak raczej do drzwi wewnętrznych oraz cylindryczne nazywane też bębenkowymi. W drugim mamy do czynienia niemal wyłączenie z wkładkami cylindrycznymi. Wszystkie typy wkładek muszą współpracować z zamkiem – obrót klucza powoduje możliwość wysunięcia lub schowania rygla. Wśród wkładek cylindrycznych istnieją dwa rodzaje rozwiązań, jeśli chodzi o wyżłobienia na kluczu, które umożliwiają właściwe ustawienie pinów i obrót zamka. Najpopularniejsze są klucze nacinane, gdzie kombinacja wcięć znajduje się na dolnym rancie klucza. Dostępne są także klucze nawiercane, w których za przesuwanie pinów odpowiadają otwory nawiercone na bocznej powierzchni klucza.

Jakie są rodzaje wkładek cylindrycznych?

W przypadku wkładek do zamków wpuszczanych możliwe są różne wykonania. Do podstawowych rozwiązań należy umieszczenie od wewnętrznej strony skrzydła gałki, która pozwala na zablokowanie zamka bez użycia klucza. Inną możliwością będzie różna długość części wkładki po obu stronach zabieraka, czyli wypustu powodującego przesuniecie rygla oraz całej wkładki. Pozwala to na dopasowanie jej ściśle do wymiarów drzwi, tak by element nie wystawał poza skrzydło, ponieważ mogłoby to ułatwić jego wyłamanie. Wkładki są także opisywane przez wiele parametrów związanych z ich wytrzymałością – m.in. na normalne użytkowanie, ale także próby włamania czy działanie ognia.