Jak dbać o baterię kuchenną, aby służyła nam jak najdłużej?

Kuchnia to serce domu i miejsce, w którym zawsze dużo się dzieje. To tu spotyka się cała rodzina, powstają chwalone przez gości smakołyki, a herbata smakuje najlepiej. Jednak żeby miła atmosfera mogła zaistnieć, ważna jest przestrzeń, która nas otacza. Dużą wagę mają nawet drobne z pozoru elementy, takie jak bateria kuchenna. Jak możemy o nią dbać, tak by nie straciła swojego dobrego wyglądu? I jak sprawić, by jej pielęgnacja nie pochłonęła zbyt dużo czasu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Rodzaj baterii – podstawa sukcesu

Podczas wybierania baterii do kuchni, bardzo ważne jest planowanie. Zastanów się, czy jest ona nie tylko piękna, ale także funkcjonalna? Czy ma kształt, który ułatwi późniejsze utrzymanie jej w czystości? I z jakiego materiału została wykonana? Warto pamiętać, że najtańsze propozycje mogą szybko pokryć się niechcianym, trudnym do usunięcia osadem. Jaki więc model wybrać? Wiele osób decyduje się na nowoczesne baterie bezdotykowe, które dzięki ograniczonemu kontaktowi z naszymi dłońmi, czy wodą, są bardziej oporne na powstawanie zacieków. Świetnie sprawdzą się także tradycyjne modele, powinny być one jednak trwałe i wykonane według najwyższych standardów. Jeśli szukasz właśnie takiej propozycji, sprawdź naszą ofertę. Na naszej stronie www przedstawiamy wygodne baterie kuchenne, które z powodzeniem sprawdzą się przez kolejne lata.

Niezbędna konserwacja

Jak więc należy dbać o baterię kuchenną, ta by dobrze się prezentowała? Najważniejszym czynnikiem jest regularność. Tylko dzięki niej możemy osiągnąć dobre efekty i to bez poświęcania długich godzin na usuwanie kamienia, czy innego typu osadu. Każdy z domowników powinien mieć nawyk czyszczenia, a następnie osuszania baterii po każdym jej użyciu. Takie drobne gesty stanowią gwarancję, że pozostanie lśniąca i czysta przez lata.

W procesie konserwacji bierzemy pod uwagę nie tylko powierzchnię zewnętrzną, ale także elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Ważne jest m.in. sprawdzanie napowietrzaczy, które znajdziemy w większości nowoczesnych modeli baterii kuchennych. Systematyczne czyszczenie tego elementu jest szczególnie ważne ze względu na kamień, który osadzając się, może doprowadzić do awarii. W ramach konserwacji możemy przeprowadzić także przegląd regulatora. Informacje, jak zrobić to poprawnie znajdziemy w większości instrukcji dołączonych do baterii. Możemy uzyskać je także bezpośrednio u sprzedawcy.

Co najpierw?

Jak możemy zadbać o powierzchnię naszej baterii kuchennej? Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z informacjami, które do produktu dołączył producent. W instrukcji znajdziemy m.in. podstawowe wiadomości o tym, z jakiego materiału zostały wykonane poszczególne elementy oraz jakiego rodzaju środki możemy wykorzystać do ich czyszczenia. Ważne są także narzędzia, którymi będziemy się posługiwać. Najlepiej sprawdzą się miękkie gąbki i delikatne ściereczki, pozbawione chropowatej, powodującej zarysowania, powierzchni.

Środki, których użyjemy, powinny wykazywać odpowiednie stężenie: nie może być ono zbyt silne, by nie zniszczyć baterii, ani zbyt słabe, by nie pozostawiać zabrudzeń. Detergenty nie mogą zawierać chloru, czy kwasu fosforowego, a każdy z nich stosujemy zawsze na ściereczkę, nie bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię baterii. Warto pamiętać, że zabronione jest stosowanie środków do toalet. Pomimo ich właściwości antybakteryjnych oraz czyszczących, nie są one wskazane do kontaktu z delikatną powierzchnią baterii kuchennej.

Naturalne sposoby

Coraz częściej słyszymy jednak o tym, że warto powrócić do wykorzystywania naturalnych metod, znanych już naszym babciom. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy dzieci lub gdy ktoś z naszych bliskich wykazuje skłonności do alergii. Jakie domowe sposoby możemy wykorzystać, by szybko i skutecznie wyczyścić baterię kuchenną? Podstawowym, znanym już od lat składnikiem jest ocet. Po połączeniu go z wodą w stosunku jeden do jednego otrzymujemy skuteczny i w pełni bezpieczny roztwór. Ocet możemy połączyć także z sodą oczyszczoną, dzięki czemu z łatwością zniwelujemy problem osadzającego się kamienia. Co jedna zrobić, gdy nie lubimy specyficznego zapachu tego składnika? Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie octu zapachowego, który powstaje poprzez dodanie naturalnych aromatów, takich jak zioła, czy skórki z owoców cytrusowych. Innym produktem z naszej lodówki, który możemy z powodzeniem wykorzystać, jest cytryna. Sokiem z tego owocu namaczamy ściereczkę i przykładamy na kilka minut w miejsce, które wymaga naszej uwagi.