Planujesz malowanie? Sprawdź, czego potrzebujesz

Raz na kilka lat przychodzi czas na tak zwany „generalny remont mieszkania”. Podczas którego zmienia się wystrój pomieszczeń i właśnie malowanie ścian. Z pozoru jest to proste zadanie, jednak wiele osób nie wie jak się do tego przygotować. Wiele osób też decyduje się na wynajęcie profesjonalnej firmy remontowej, czyli „fachowców”. Jest to jednak bardzo ryzykowne, ponieważ często zdarza się, że takie osoby nie mają żadnej wiedzy i doświadczenia. Jeśli planujemy samodzielne malowanie ścian, warto wiedzieć, od czego  zacząć.

Jakie narzędzia są potrzebne do malowania?

Najbardziej podstawowymi rzeczami, bez których malowanie się nie odbędzie to zestaw pędzli i wałków. Warto pamiętać, że jedno narzędzie zdecydowanie nie wystarczy, jeśli chcemy pomalować średniej wielkości ścianę. Mniejsze pędzle do malowania służą przede wszystkim do pokrycia farbą trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki, czy powierzchnię za kaloryferem. Wałki służą do szybkiego i dokładnego nałożenia farby na ścianie.

Podczas remontu zdecydowanie przyda się także folia malarska. Rozkłada się ją na podłodze w całym pokoju, dzięki czemu farba nie pobrudzi posadzki. Czyszczenie zaschniętej farby to wyjątkowo żmudne i nieprzyjemne zajęcie, dlatego warto się przed tym zabezpieczyć, zwłaszcza że takie folie są bardzo tanie. Oczywiście najważniejszym elementem jest farba malarska. Należy pamiętać, że dostępnych jest wiele rodzajów. Inny barwnik będzie przeznaczony do drewna, a jeszcze inny do otynkowanych powierzchni. Wybór koloru oczywiście zależy od gustu użytkownika. Warto jednak dobrze zastanowić się, czy do pomieszczenia lepiej nada się farba akrylowa, czy może bardziej błyszcząca.