Baterie łazienkowe – jaki rodzaj wybrać?

Niekiedy wydaje nam się, że pewne elementy, których używamy w codziennym życiu, nie mają większego znaczenia. Nic bardziej mylnego! Wszystkie detale, których w większości przypadków nie dostrzegamy, odgrywają ogromną rolę. Przykładem może być bateria łazienkowa, która jest niezbędna do komfortowego korzystania z wody. Na co dzień nie zwracamy na nią większej uwagi, jednak gdy ulegnie awarii lub jest źle dobrana, pojawia się prawdziwy problem. Jak więc wybrać odpowiednią baterię łazienkową? Jakie modele pozostają do naszej dyspozycji? I o czym powinniśmy pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Niezbędne elementy

Łazienka to pomieszczenie, w którym możemy wykorzystać kilka rodzajów baterii. Jednym z nich są baterie do umywalek i bidetów. Na jakie opcje warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na baterie stojące, które są odpowiednio wmontowane w otwory w ceramice. Najczęściej możemy spotkać baterie jednootworowe lub dwuotworowe.

Kolejny niezbędny przyrząd to oczywiście baterie wannowe i wannowo-prysznicowe. W większości polskich domów możemy spotkać modele ścienne w wersji natynkowej lub podtynkowej. To propozycja, która spełnia niemal wszystkie najczęściej pojawiające się wymagania. Modną wersją jest także opcja wolnostojąca, która jest mocowana do podłogi.

Baterie łazienkowe – dostępne opcje 

Baterie łazienkowe dzielimy jednak na wiele więcej grup. Wyróżniamy m.in. baterie jednouchwytowe, które jak sama nazwa wskazuje, mają jedną dźwignię i głowicę mieszającą. Ich minimalistyczna budowa sprawia, że są łatwe w użyciu i pozwalają na szybkie ustawienie natężenia strumienia lub ciepłoty wody. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma czasu na długie godziny spędzone na sprzątaniu.

Inna opcja, na którą warto zwrócić uwagę to bateria samozamykająca, które określonym czasie sama ogranicza strumień wody. To opcja stosowana często w miejscach publicznych, która świetnie sprawdzi się także w każdym domu. Rozwiązanie to nie wymaga konieczności ponownego dotykania, dzięki czemu nie naraża nas na kontakt z bakteriami, a co więcej – pozwala zaoszczędzić wodę.

Modnym rozwiązaniem są także baterie łazienkowe elektroniczne, których budowa oparta jest na czujnikach podczerwieni. Dzięki zamontowaniu ich w odpowiednich miejscach możliwa jest rejestracja obecności dłoni użytkownika, co pozwala na w pełni automatyczne włączanie i wyłączanie strumienia wody. Jak łatwo się domyślić, opcja ta oznacza maksymalną higienę, która jest tak ważna dla każdego z nas. Dla wielbicieli luksusu i najnowszych rozwiązań technologicznych stworzono z kolei baterie ze sterownikami elektrycznymi. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim tym, że pozwalają na doskonałe wyregulowanie temperatury wody za pomocą łatwych w użyciu przycisków.

Jaki jeszcze podział warto wziąć pod uwagę? Okazuje się, że ze względu na sposób montażu baterie łazienkowe dzielimy na baterie sztorcowe, baterie ścienne (w tym podtynkowe i natynkowe), baterie sufitowe, a także wspomniane już baterie wolnostojące. Z kolei ze względu na sposób obsługi wyróżniamy baterię jednouchwytową, baterie dwuuchwytową, baterię elektroniczną, a także baterię czasową, czyli samozamykającą. Biorąc pod uwagę rodzaj głowicy, wyróżniamy głowice mieszakowe, głowice termostatyczne, głowice obrotowe, głowice progresywne, a także tzw. zawory grzybkowe. Ze względu na wykończenie możemy z kolei wybrać baterie bazujące na mosiądzu, a także te o wykończeniu chromowanym, satynowym, niklowanym, złotym, stalowym, mosiężnym, szklanym, ceramicznym, czy nawet coraz modniejszym – kolorowym.

Praktyczne, czy piękne?

Bateria łazienkowa jest elementem, który powinien być przede wszystkim praktyczny. Jednak, czy to oznacza, że walory estetyczne nie są ważne? Nic podobnego! Wybrana przez nas bateria powinna pasować do całości aranżacji i być jego integralną częścią. Pod uwagę warto więc wziąć obraną przez nas kolorystykę oraz styl zastosowanych w pomieszczeniu płytek. Z drugiej strony, chociaż bateria powinna być dopasowana do naszych upodobań, warto pamiętać, że pozostanie z nami na długi czas. Rozsądne jest więc wybranie klasycznej, ale eleganckiej opcji, która nie będzie jedynie chwilowym krzykiem mody.

Dodatkowe możliwości

Oczywiście ważną częścią wyboru jest wzięcie pod uwagę kwestii technicznych. W wielu sytuacjach potrzebna będzie nam porada fachowca, który doradzi, który model sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Na każdym etapie zakupu warto także sprawdzić, jaki jest rozmiar, czy kąt nachylenia wylewki. Wszystko to sprawi, że codzienne użytkowanie baterii będzie proste i przyjemne.

Nasz komfort jest zależny także od dodatkowych funkcji, z których możemy skorzystać. Wspaniałą opcją jest m.in. wbudowany termostat, który pozwala na dokładne ustawienie optymalnej dla naszego organizmu temperatury. To rozwiązanie, które z jednej strony zapobiega poparzeniu, a z drugiej – oblaniu się zbyt zimną wodą. Termostat jest szczególnie ważny, gdy z łazienki samodzielnie korzystają dzieci lub osoby w podeszłym wieku. Warto także ponownie wspomnieć o bateriach bezdotykowych, które pozwalają nam osiągnąć komfort i maksymalne zadowolenie. Wybór tej opcji jest wskazany szczególnie wtedy, gdy odwiedza nas wielu gości lub gdy mamy na celu ograniczenie rachunków za wodę.

Cena a jakość

Przeglądając dostępne oferty, nasz wzrok mogą przykuć ceny podane przy poszczególnych produktach. Jednak, czy jest to jedyny element, na jaki warto zwrócić uwagę? I czy powinien on wpływać na naszą ostateczną decyzję? W większości wypadków – nie. Oczywiście tańsze propozycje także mogą doskonale spełniać swoją rolę i to przez długie lata. Jednak czynnikiem decydującym powinna być przede wszystkim jakość produktu i podane przez producenta parametry techniczne. Istotna jest także długość okresu gwarancji, materiał, z jakiego dany element został wykonany oraz dodatkowe możliwości baterii. Biorąc to pod uwagę, może okazać się, że droższy produkt spełnia nasze oczekiwania w większym stopniu.

Nasze propozycje

Jeśli szukasz produktów wysokiej jakości, wybierz propozycje od sprawdzonego dostawcy. Na naszej stronie www znajdziesz produkty dedykowane zarówno wielbicielom klasyki, jak i fanom bardziej nowoczesnych propozycji. Jedna z najpopularniejszych opcji to bateria umywalkowa Ferro One BFO2. Jej klasyczny, elegancki odcień dobrze dopasuje się do większości stworzonych aranżacji. Bateria wyposażona jest także w ceramiczny regulator, który zapewnia nam swobodę wyboru. Inne rozwiązanie to bateria wannowa typu ściennego Soshe, także w odcieniu chromu. To produkt o dużym zasięgu, który zapewnia łatwy dostęp do bieżącej wody i posiada piękną, ceramiczną głowicę. Na szczególną uwagę zasługuje także bateria Jaguar umywalkowa stojąca, która posiada elastyczne przyłącze i aż siedem lat gwarancji od producenta! To doskonała opcja niezależnie od wielkości łazienki. Sprawdź naszą ofertę już dziś!