Armatura do kuchni – jaką wybrać?

W wielu przypadkach o wyglądzie i funkcjonalności całego pomieszczenia decydują detale. Podobnie rzecz ma się w przypadku kuchni i baterii zlewozmywakowych. Wiele osób dużo uwagi poświęca wyglądowi i rozplanowaniu szafek czy doborowi odpowiedniego blatu. Jednak w przypadku decyzji o tym, jaką armaturę do kuchni kupić często decydujemy, zdając się wyłącznie na pierwsze wrażenie, jakie wywrze na nas oglądana bateria. Jednak rzeczy, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest znacznie więcej.

Bateria do kuchni – przede wszystkim funkcjonalność

Coraz więcej osób używa w kuchni zmywarek, sądzimy więc często, że wybór odpowiedniej baterii nie ma już takiego znaczenia. Jest jednak dokładnie odwrotnie. Wprawdzie korzystanie ze zmywarki uwalnia nas najczęściej od konieczności mycia talerzy czy szklanek, to jednak wciąż wykonujemy różnego rodzaju „zadania specjalne”. Zlew kuchenny służy nam do mycia silnie zabrudzonych garnków, szczególnie cennych naczyń, a także wszystkich tych, którym włożenie do zmywarki mogłoby zwyczajnie zaszkodzić. Zlewozmywak pomaga nam też przy płukaniu różnych produktów: mięsa lub warzyw. To tutaj również nalewamy wody do garnków czy czajnika. Warto więc zadbać o to, by bateria, którą kupimy, była maksymalnie przyjazna w użytkowaniu.

Jedną z pierwszych cech, które nasuwają się jako szczególnie ważne, jest wysokość wylewki. Przy myciu dużych garnków, patelni czy brytfanek warto mieć na tyle dużo miejsca, by móc spokojnie obrócić wybrany przedmiot. Dobrze więc będzie szukać wśród baterii, które zagwarantują nam większą wysokość. Najczęściej producenci oferują do kuchni baterie o zaokrąglonych lub uniesionych w górę, długich wylewkach. Warto zastanowić się nad tym, która wersja lepiej będzie odpowiadała naszym potrzebom.

Przy myciu różnych produktów spożywczych bardzo dobrze sprawdzają się baterie, których wylewki mają możliwość wyjęcia. Działają one trochę podobnie do łazienkowego prysznica, choć tu przewód jest chowany we wnętrzu baterii. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dokładnie i z bliska myć różne produkty, nie obawiając się, że zachlapiemy ściany czy blat.

Bardzo przydatny w kuchni jest również zamontowany na kranie perlator. Specjalna, sitkowa konstrukcja sprawia, że strumień wody jest w optymalnie rozproszony. Dzięki temu możemy zużywać jej mniej, uzyskując dokładnie taki sam efekt.

Przy wybieraniu baterii do kuchni liczy się, rzecz jasna, także wygląd. Wybrany kran powinien pasować do blatu, materiału wybranego na szafki czy do rodzaju zamontowanego zlewozmywaka, jednak nie warto kierować się wyłącznie samym designem.