Krótki przegląd baterii wannowych

Armatura łazienkowa to kategoria cechująca się dużym zróżnicowaniem. Baterie wannowe dostępne są w wielu rodzajach. Dokonując ich zakupu, powinniśmy opierać się między innymi na sposobie ich montażu, funkcjonalności, a także dominującej stylistyce. Jakie baterie wyróżniamy?

Baterie wannowe – podstawowe rodzaje

Bateria wannowa, jak już sama nazwa może nam wskazywać, montowana jest przy wannie. Zanim zdecydujemy się na określony rodzaj, należy upewnić się, co jest dla nas decydującym czynnikiem przy zakupie. Jej funkcje estetyczne, praktyczne zastosowanie, uniwersalność, a może cena? Na rodzimym rynku wciąż dominują baterie jednolite kolorystyczne, choć coraz częściej możemy znaleźć modele bardziej zróżnicowane pod względem koloru. Do baterii wannowych charakteryzujących się największą różnorodnością dostępnych modeli zaliczamy baterie ścienne. Do najbardziej popularnych rodzajów zaliczają się:

  • baterie wannowe stojące (określane również jako nawannowe lub sztorcowe): mocowane są zazwyczaj w otworach na skraju wanny. Cechują się prostym i szybkim montażem. W tej kategorii występują najczęściej baterie stojące jednootworowe (czyli wymagające wyłącznie jednego otworu),
  • baterie wannowe wolnostojące: ekskluzywna opcja, która pełni funkcję praktyczną oraz dekoracyjną. W przeciągu ostatnich lat ceny modeli wolnostojących sukcesywnie spadają; produkty tego typu montowane są obok wanny (zazwyczaj na podłodze),
  • baterie wannowe ścienne natynkowe: montowane bezpośrednio na ścianie; wyposażone są w jeden lub dwa uchwyty, które odpowiadają za regulację temperatury wody oraz siły strumienia; to powszechne i tanie rozwiązanie,
  • baterie wannowe ścienne podtynkowe: opcja droższa od poprzedniej, ale i o wiele bardziej estetyczna. Szczególnie dobrze sprawdzą się w nowoczesnych mieszkaniach, stawiających na minimalistyczne rozwiązania; przyłącza wodociągowe w modelach podtynkowych są ukryte, ale poprzez to ich montaż jest bardziej skomplikowany.

Współczesne baterie wannowe posiadają wiele cech wyróżniających. Możemy do nich zaliczyć: termostat (dostępny w modelach natynkowych i podtynkowych), deszczownicę (polecana tym użytkownikom, którzy chcą wykorzystywać wannę również jako prysznic), perlator (pozwala na oszczędne wykorzystywanie wody, chociażby poprzez specjalne dźwignie chroniące przed zużyciem jej zbyt dużej ilości) czy fotokomórkę (pozwala na dużą oszczędność wody; polecana głównie do umywalek). Decydując się na zakup baterii wannowej dobrej jakości, warto także zadbać o wyposażenie się w podstawowe akcesoria do montażu czy naprawy baterii.

Istotne parametry baterii: głowica, materiał i inne

Poza sposobem montażu oraz podstawowymi wyróżnikami danych baterii powinniśmy zwrócić uwagę również na ich parametry. Powszechnie stosowanym materiałem w produkcji baterii wannowych jest mosiądz (im więcej posiadają miedzi, tym lepsza jakość produktu). Materiał ten cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia oraz powstawanie na jego powierzchni baterii czy grzybów. Kolejnym ważnym elementem jest wydajność przepływu – klasa A jest klasą najwyższą, a przy tym najlepszą (pozwala na przepływ około 15 litrów wody na minutę). Poza wydajnością przepływu oraz materiałem wykonania powinniśmy przyjrzeć się głowicy baterii wannowej. Jej większa szerokość zapewni nam lepszy przepływ wody. Przy tym tylko ceramiczna głowica zabezpieczy kran przed przeciekaniem.