Elementy armatury sanitarnej

Armatura łazienkowa to zespół elementów osprzętu hydraulicznego, dzięki którym z kranu może płynąć bieżąca woda. Jest to też system umożliwiający odprowadzanie nieczystości i brudnej wody do oczyszczalni. Składa się z podzespołów ukrytych pod tynkami i wylewkami oraz produktów, które zdobią i tworzą charakter wnętrza.

Do czego służy armatura hydrauliczna

Hydraulika w domu ma zapewnić prawidłowy przepływ wody. Służą temu odpowiednio dobrane elementy armatury hydraulicznej. Składają się na nią rury, węże, kolanka, zaślepki, filtry, szybkozłączki, obejmy i zawory. Fachowiec musi podłączyć urządzenia znajdujące się łazience do sieci wodociągowej lub studni. Akcesoria łazienkowe mogą być wykonane z metali, takich jak mosiądz, chrom czy produkty ocynkowane albo z tworzyw sztucznych, do których zaliczamy PCV, PE, PEX. Ponieważ niektóre komponenty armatury hydraulicznej, jak odpływ ścieków z muszli klozetowej, są ukryte pod wylewką, muszą być wykonane z niezawodnych materiałów i prawidłowo zamontowane.  

Elementy armatury sanitarnej

Dla inwestora przyjemniejsze w wyborze są elementy armatury sanitarnej. Również służą one dostarczaniu wody bieżącej do domu, ale jednocześnie stanowią element wykończenia wnętrza. Zaliczamy do nich przede wszystkim baterie umywalkowe i wannowe. Ze względu na sposób montażu rozróżniamy baterie ścienne i stojące. Dostępne są też gotowe komplety natryskowe, składające się ze słuchawki, węża, baterii i uchwytu do zamocowania na ścianie. Oprócz tego na armaturę sanitarną składają się drobne elementy, takie jak spłuczki, syfony, korki, wylewki do baterii. Całość armatury pozwala na szybki i bezawaryjny obieg wody w mieszkaniu. Warto wybierać sprawdzonych producentów i specjalistyczne sklepy, aby stworzyć sprawnie działającą instalację.